POD LUPOU: Remíza nad zlato aneb záchrana Mariana Berkyho?

Zdroj: Futsalslovakia.sk

Moldavsko bylo Slovensku hodně vyrovnaným soupeřem a po právu bralo z haly v Popradu bod za remízu 4:4. A to Slovensko zachraňovalo tento vydřený bodík až ve hře bez brankáře. A to ještě díky bohu, že kapitán hostí v tutovce před koncem zklamal. Co to znamená pro slovenský národní tým a měly by z toho naši sousedé vyvodit nějaké důsledky? To se pokusím rozebrat v následující úvaze.

Je to hratelná skupina, říkali. Ale hned první dvě zkoušky přinesli mírný šok. Optimisté se vyjadřovali o čtyřech bodech, realisté o třech. Ale Berkyho družina vybojovala jen bod a to tedy jen tak tak. Herně se lépe Slováci prezentovali v Baku, kde ale vyhořeli v posledních dvou minutách. Proti zemi, kde se daří zejména vinařství, pak v Prešově zahřála fanoušky vybojovaná remíza. Nicméně nad několika kroky slovenské družiny zůstává rozum stát.

Velké téma je určitě povolání Dominika Ostráka. 23-letý kapitán Rapidu Ústí nad Labem nebyl ani vzat do Ázerbájdžánu, v druhém zápase nebyl ani na lavičce náhradníků, údajně kvůli chybě v zápisu. Sám Berky přiznal po zápase, že byly tři varianty sestavy, a že nakonec vyšla ta třetí. Ale to pak vysvětlujte hráči, kterého necháte samotného na hotelu v Popradu a po té ho ani neumíte naspat na soupisku. Ano, De Gea je díky chybě stále gólman Machesteru United a Real Madrid neoprávněně nasadí hráče do ligového poháru nebo Sparta neoprávněně nasadí hráče a přijde o body do tabulky 1. Futsal ligy. Dominik byl jediným hráčem, který má silnější levou nohu. Mohl pomoci při powerplay v Baku i doma proti Moldavsku. Otázka je i na Mariána Berkyho, aby osvětil tento problém a také kdo má jakého koně.


Když se vrátíme ještě k informaci, že Ostrák nebyl ani v Baku, co tam tedy dělal prezident futsalového Lučence? To mi hlava nebere. Charterový let za bezmála 49 000,-€ a Ostrák na hotelu v Popradu, místo toho aby byl s Ústím při zápasech proti Chrudimi nebo alespoň v Baku s týmem. Tady mi něco nehraje… Co takhle upřímnost pane trenére? Hlavně, že ten let charterový let přistál v Bratislavě místo v Popradu.

Plynule navážeme na vyhranost hráčů. Pardón, ale aby se mezi základní rotaci hráčů dostali kluci, co ostrý zápas viděli naposledy v televizi, mi příjde úsměvné. A ano, dáte šanci Ševčíkovi a je divné, že je jedním z nejlepších na hřišti, když hraje v české lize. Na lávce Karpiak či Vaktor (a doma Ostrák). Nic proti kvalitám ostatních hráčů, ale ani já bych si teď netroufnul odehrát zápas, když jsem čtyři měsíce bez tréninku. Mladící, ti co hrajou pravidelně, by měli dostávat prostor pravidelně. Na všechno zkrátka, Doša a zejména Drahovský, sami nestačí. A právě Draho odehrál v obou zápasech víc jak 35 minut za zápas. Přece nemůžete trenére svého nejlepšího hráče takhle ždímat, ne? Hrajete proti Moldávii, ne proti Brazílii. I ostatní, ti co tedy hrají teď pravidelně mají svou kvalitu, což si myslím i předvedli. Pododně se pojďme bavit o zápase v Baku, kdy místo toho abyste hráli posledních pár minut na míči a jen nenakopávali…. ale to je škoda slov.

Ano, chyběli Rick či Kozár, ale na to se taky nelze vymlouvat. Kde pak jsou jejich náhrady, a kdo bude hrát, až tito páni hráči skončí? Ano, je těžká doba, ale je to stejné pro všechny celky. Dáte šanci Ševovi, a ono to jde. Dva zápasy, jeden bod. Spolukomentátor přenosu pan Dobšovič byl vyloženě v laufu a jako předseda svazu soucítil se špatným výkonem svého nároďáku. To tam nelze dohodit člověka, který žije s týmem, nějaký bývalý reprezentant, jiný futsalový novinář a další. Euforii po zápase potvrdil i Marián Berky výše zmíněnými komentáři. Snad ten jeho smutek znamenal pro naše sousedy i něco více…. nebo ho onen bod zachránil? Aby příště nejel třeba Duško Rafaj 🙂 Bilance posledních dní hovoří jasně: devět soutěžních zápasu bez výhry. Nechají to na Slovensku dojít tak daleko nebo to zlomí Berky a spol zápasy s Řeckem, které musí bezpodmínečně Slovensko vyhrát. It is your turn….